Saturday, 25 August 2012

İngiltere Vize Başvurusu


İngiltere'de master yapmak için başvurmamız gereken vize türü tier-4, yani uzun süreli öğrenci vizesi. Gereken ilk belge üniversiteden tam kabul alma anlamına gelen CAS numarası. Okula başvurumuzu yaptıktan ve istedikleri dökümanları sağladıktan sonra gelen bu belge/numara vize başvurumuzun ilk ve en önemli adımı. Daha sonra sırada finans durumumuzun master eğitimimizi ve yıl içindeki harcamalarımızı karşılamaya yettiğini gösteren belge var.Yani bankada, tercihen kişisel hesabınızda bir miktar para tutmak. Benim okumak istediğim bölümün yıllık ücreti 15 600 pound idi (Avrupa birliği üyesi ülkelerin vatandaşları bunun sadece yarısını ödüyor! Tenk yu Türkiye). İngiltere'de aylık yaşam giderleri Londra dışı için 800 pounddan hesaplanıyor. Londra için bu fiyat aylık 950 pound civarı idi sanırım fiyatlar bu yıl değiştiği için daha kesin bir rakam veremiyorum. Benim vizeye başvurduğum yıl Londra dışı yaşam giderleri aylık 720 pounddan hesaplandığından dolayı, yaşam giderlerim  (720x12=8640) ve okul ücretimin toplamı olarak yaklaşık 70 milyar gibi bir rakamı kişisel vadesiz hesabımda 28 gün boyunca tutmuştum (babama selamlar). Tutmanız gereken para okul ücretine ve yaşayacağınız şehre göre değiştiğinden dolayı siz de kendi hesaplamanızı yapıp  bankada tutmanız gereken parayı belirleyebilirsiniz. Bankada tutulan para sterlin değil ise (ben TL tuttum), aşağıdaki siteden kur hesaplarına bakılabilir.
www.oanda.com/convert/classic
Bu parayı tutmak için 1 aylık kredi çeken ve vize başvurusunu yaptıktan hemen sonra krediyi kapatan arkadaşlarım olmuştu. Yeterli nakitiniz yoksa bu da değerlendirebileceğiniz bir ihtimal olabilir. Bankada paramızı 28 gün boyunca tuttuktan ve bunu gösteren hesap cüzdanımızın fotokopisini aldıktan sonra, bankadan bu durumu beyan eden ingilizce bir yazı isteyebiliriz (şart değil).


Bu kısımdan sonrası oldukça kolay. IELTS belgesi, ünivesite diplomamız (yoksa son transkript), pasaportumuz (ve varsa eski pasaportlar), ingilizceye çevirdiğimiz nüfus kayıt örneği ve banka hesap özeti bir dosyaya konuyor ve vize için gerekli tüm evraklar böylece tamamlanmış oluyor. Sırada yaklaşık 2 haftalık  bir bekleme süresi var...Tüm evraklarınız tamsa olumlu yanıt gelmemesi için hiçbir sabep yok...

No comments:

Post a Comment